Załącznik Nr 1 do uchwały Nr XLII/212/06

Załącznik Nr 1 do uchwały
Nr XLII/212/06
Rady Powiatu w Mońkach
z dnia 25 sierpnia 2006 r.

 

Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów dla młodzieży wiejskiej uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości prowadzonych przez powiat moniecki w roku szkolnym 2006/2007

 

Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawanych w ramach Działania 2.2 “Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.

I. Postanowienia ogólne

§ 1. Uruchomienie programu stypendialnego możliwe będzie z dniem otrzymania decyzji Instytuacji Wdrażającej – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i podpisaniu umowy o dofinansowanie Projektu „Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej w powiecie monieckim w roku szkolnym 2006/2007”, zwanego dalej “Projektem”.

§ 2. Przyznawanie, przekazywanie stypendiów w ramach Projektu oraz jego realizacja, monitoring i rozliczenie przeprowadzone będzie zgodnie z wytycznymi dla Działania 2.2 zawartymi w Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, który stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 200, poz. 2051 z późn. zm.), zwanego dalej “Uzupełnieniem ZPORR”.

§ 3. Celem Projektu jest podniesienie dostępu do kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym dla uczniów pochodzących ze wsi, miast do 5 tys. mieszkańców, miast od 5 do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych publicznych kończących się maturą i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

II. Zasady i warunki przyznania stypendium

§ 4. Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

1) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej tzn. o dochodzie rodziny w przeliczeniu na osobę nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych określona na podstawie art. 5 ust. 1-7, ust. 8a-9 i ust. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.). W przypadku gdy rodzina lub osoba ucząca się oraz student samodzielny finansowo utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się za podstawę obliczenia dochodu przeciętny dochód z 1 ha przeliczeniowego obliczony w sposób określony w Uzupełnieniu ZPORR. Miesięczną wysokość dochodu uprawniającą do ubiegania się o stypendium ustala się na zasadach określonych w art. 3 pkt 1-3, 5-8, 10-15, 17-24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.;

2) posiadają stałe zameldowanie na wsi, w mieście do 5 tys. mieszkańców, albo w mieście od 5 do 20 tys. mieszkańców, w którym nie ma szkół ponadgimnazjalnych publicznych kończących się maturą;

3) rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Moniecki.

§ 5. 1. Stypendia przyznawane będą w oparciu o kryterium dochodowe, począwszy od najniższego dochodu w górę do momentu wyczerpania się środków przewidzianych na wypłatę stypendiów w Projekcie, z uwzględnieniem założonych w Projekcie wskaźników monitoringu dla Działania 2.2 ZPORR, a w szczególności zaś określone w Uzupełnieniu ZPORR proporcje procentowe dla mężczyzn i kobiet wynoszące odpowiednio 45% do 55%.

2. Stypendia przyznawane będą w równych wysokościach.

3. W przypadku przyznawania ostatniego stypendium (stypendium, na którym wyczerpują się środki finansowe), gdy do jego otrzymania kwalifikują się na podstawie kryterium dochodowego dwie lub więcej osób wykazujących się podobnym dochodem (przez dochód podobny należy rozumieć różnicę pomiędzy kwotami dochodu mieszczącą się w granicy do 10,00 zł) pierwszeństwo mają osoby o najwyższej liczbie punktów uzyskanych według kryteriów:

1)  orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

        a) stopień lekki – 10 pkt,

        b) stopień umiarkowany – 20 pkt,

        c) stopień znaczny – 30 pkt;

2) rozpoczęcie nauki w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej – 10 pkt;

3) półsieroty – 20 pkt;

4) sieroty – 30 pkt;

5) pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 3 do 4 dzieci – 10 pkt,

b) 5 i 6 dzieci – 20 pkt,

c) 7 i więcej dzieci – 30 pkt.

4. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w danym roku szkolnym, nie dłużej niż na 10 miesięcy.

§ 6. Przyznawanie i przekazywanie stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w celu wspierania rozwoju edukacyjnego zostanie uruchomione pod warunkiem podpisania umowy i zatwierdzenia budżetu Projektu przez Instytucję Wdrażającą.

III. Tryb i zasady rozpatrywania wniosków stypendialnych

§ 7. 1. Warunkiem ubiegania się ucznia o przyznanie stypendium jest złożenie w szkole, do której uczęszcza, w terminie podanym w ogłoszeniu Starostwa Powiatowego w Mońkach o rozpoczęciu rekrutacji do programu stypendialnego, następujących dokumentów:

1) wniosku o przyznanie stypendium, którego wzór stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu;

2) oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia, udokumentowanego odpowiednimi oświadczeniami lub zaświadczeniami o dochodach, którego wzór stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu;

3) poświadczenia stałego zameldowania na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców (wszystkich członków rodziny zameldowanych wraz z uczniem);

4) w przypadku osób niepełnosprawnych – poświadczonej kserokopii orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;

5) w przypadku sierot i półsierot – poświadczonej kserokopii aktu zgonu jednego z rodziców/obojga rodziców.

§ 8. 1. Dyrektor szkoły powołuje na okres roku szkolnego Szkolną Komisję Stypendialną.

2. Szkolna Komisja Stypendialna w ciągu 14 dni roboczych od terminu upływu składania sprawdza prawidłowość złożonych wniosków. Z posiedzenia Szkolnej Komisji Stypendialnej sporządza się protokół, do którego dołącza się:

1) listę wniosków złożonych przez uczniów,

2) imienną listę uczniów według dochodu, którzy spełniają kryteria zawarte w § 4, z uwzględnieniem liczby punktów określonych w § 5 ust. 3, klasą, nazwą szkoły i miejsca zameldowania na pobyt stały;

3) listę wniosków odrzuconych.

§ 9. 1. Stypendia przyznawane są przez Międzyszkolną Komisję ds. Przyznawania Stypendiów, zwaną dalej “Międzyszkolną Komisją” powołaną zarządzeniem przez Starostę Monieckiego.

2. W skład Międzyszkolnej Komisji wchodzą:

1) dwóch przedstawicieli organu prowadzącego szkołę;

2) dyrektorzy szkół;

3) przewodniczący Szkolnych Komisji Stypendialnych.

3. Międzyszkolna Komisja w ciągu 7 dni roboczych od daty otrzymania od Szkolnych Komisji Stypendialnych dokumentów, o których mowa w § 8 ust. 2, przyznaje stypendia.

4. Z posiedzenia Międzyszkolnej Komisji sporządza się protokół, do którego dołącza się:

1) listę wniosków złożonych przez uczniów,

2) imienną listę uczniów według dochodu, którzy spełniają kryteria zawarte w § 4, z uwzględnieniem liczby punktów określonych w § 5 ust. 3, klasą, nazwą szkoły i miejsca zameldowania na pobyt stały;

3) imienną listę stypendystów według dochodu (z określeniem miejsca zameldowania na pobyt stały, klasą, nazwą szkoły, wysokości przyznanego stypendium i okresem na jaki je przyznano);

4) listę rezerwową kandydatów na stypendystów według dochodu;

5) listę wniosków odrzuconych.

§ 10. Dyrektor szkoły po otrzymaniu od Międzyszkolnej Komisji listy stypendystów zatwierdza listę stypendystów ze szkoły.

§ 11. Dyrektor szkoły ogłasza listę stypendystów po podpisaniu umowy z Instytucją Wdrażającą.

IV. Wypłata stypendium

§ 12. 1. Dyrektor szkoły, za pośrednictwem wychowawców klas, zawiadamia pisemnie stypendystów o przyznaniu stypendium według wzoru stanowiącego Załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.

2. Dyrektor szkoły po przyznaniu stypendium podpisuje z rodzicami lub opiekunami prawnymi ucznia umowę przekazywania stypendium, której wzór stanowi Załącznik Nr 4 do niniejszego Regulaminu.

3. Stypendium będzie udzielane w formie zaliczkowej z obowiązkiem przedkładania zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach szkolnych.

4. Stypendium będzie przekazywane, od września do czerwca, w wysokości 100 zł miesięcznie.

5. Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 3 określa Załącznik Nr 5 do niniejszego Regulaminu. Dopuszcza się możliwość składania zbiorczego zaświadczenia dla wszystkich uczniów objętych projektem stypendialnym według wzoru określonego Załącznikiem Nr 6 do niniejszego Regulaminu.

6. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3 wydaje dyrektor szkoły (w porozumieniu z wychowawcą) w okresach: na koniec listopada (za miesiące wrzesień, październik, listopad), stycznia (za miesiące grudzień, styczeń), kwietnia (za miesiące luty, marzec, kwiecień) i czerwca (za miesiące maj, czerwiec). Zaświadczenie za maj i czerwiec nie dotyczy maturzystów, którzy zamiast zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach za miesiące maj i czerwiec przedstawiają świadectwo dojrzałości lub w przypadku nie zdania matury -  zaświadczenie dyrektora szkoły o przystąpieniu do matury.

7. Ustala się limit godzin nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach szkolnych na poziomie 3 godzin w miesiącu.

8. Przekroczenie limitu, o którym mowa w ust. 7 powoduje utratę stypendium i wykluczenie z Projektu. W takim przypadku niewykorzystaną kwotę otrzymuje kolejna osoba z listy rezerwowej.

9. Kwoty już wypłacone uczniowi wykluczonemu z Projektu przed wydaniem zaświadczenia wskazującego na zaniedbanie przez niego obowiązku szkolnego nie podlegają zwrotowi.

10. Pełnoletni uczniowie lub osoby podpisujące w imieniu uczniów umowy o przekazywaniu stypendium są zobowiązani do złożenia, przed otrzymaniem stypendium, jednorazowo na cały rok szkolny pisemnego oświadczenia o wykorzystaniu przyznanego stypendium na cele edukacyjne według wzoru stanowiącego Załącznik Nr 7 do niniejszego Regulaminu.

V. Instytucje prowadzące obsługę programu

§ 13. Obsługę (realizację) Projektu prowadzą:

1) Starostwo Powiatowe w Mońkach;

2) Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach;

3) Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Goniądzu.

§ 14. Dyrektorzy  szkół odpowiedzialni są za:

1) rekrutację stypendystów;

2) zawiadamianie uczniów o przyznaniu stypendium;

3) podpisywanie umów ze stypendystami;

4) powołanie Szkolnej Komisji Stypendialnej;

5) opisywanie i sporządzanie w 2 egzemplarzach kopii faktur, rachunków i innych dokumentów księgowych o równorzędnej wartości dowodowej potwierdzające dokonanie wydatków, wraz z potwierdzeniem kopii za zgodność z oryginałem;

6) sprządzenie i przedkładanie do Starostwa Powiatowego w Mońkach sprawozdań z realizacji Projektu;

7) przekazywanie stypendiów uczniom szkoły;

8) wystawianie i gromadzenie w dokumentacji stypendysty zaświadczeń o systematycznym uczestnictwie stypendysty w zajęciach szkolnych w okresach, o których mowa w § 12 ust. 6 według wzorów określonych Załącznikiem Nr 5 i 6 do niniejszego Regulaminu;

9) wystawianie i gromadzenie w dokumentacji stypendysty zaświadczeń wskazujących na zaniedbanie przez niego obowiązku szkolnego tj. przekroczenie limitu godzin nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach szkolnych (określonego w § 12 ust. 7) w okresach, o których mowa w § 12 ust. 6;

10) sporządzanie i gromadzenie w dokumentacji stypendysty potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii świadectwa ukończenia klasy lub świadectwa dojrzałości stypendysty;

11) wystawanie i gromadzenie w dokumentacji stypendysty zaświadczeń o przystąpieniu stypendysty do egzaminu maturalnego;

12) prawidłowe rozliczanie otrzymanych środków na wypłatę stypendiów;

13) założenie wydzielonego rachunku bankowego, na którym będą gromadzone środki na finansowanie stypendiów;

14) prowadzenie odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej realizacji Projektu;

15) przechowywanie dokumentacji związanej z realizacją Projektu przez okres zapisany w umowie o dofinansowanie Projektu zawartej z Instytucją Wdrażającą.

§ 15. Starostwo Powiatowe w Mońkach odpowiedzialne jest za:

1) opracowanie regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów;

2) opracowanie wzoru formularzy niezbędnych do przeprowadzenia rekrutacji i podpisania umów ze stypendystami;

3) promowanie Projektu;

4) powołanie Międzyszkolnej Komisji ds. Przyznawania Stypendiów;

5) przedkładanie raportów, sprawozdań z realizacji Projektu;

6) składanie wniosków o płatność i związane z tym rozliczenie przyznanych środków;

7) przechowywanie dokumentacji związanej z realizacją Projektu przez okres zapisany w umowie o dofinansowanie Projektu zawartej z Instytucją Wdrażającą;

8) przelew środków finansowych dla tych szkół na wyodrębnione do celów stypendialnych konto;

9) rozliczenie Projektu.

VI. Postanowienia końcowe

§ 16. 1. Prawo do przyznanego stypendium wygasa z chwilą:

1) ustania jednego z warunków przyznania stypendium określonego w § 4;

2) skreślenia z listy uczniów szkoły prowadzonej przez powiat moniecki;

3) dobrowolnej rezygnacji z przyznanego stypendium;

4) wydania zaświadczenia wskazującego na zaniedbanie przez stypendystę obowiązku szkolnego tj. przekroczenie limitu godzin nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach szkolnych (określonego w § 12 ust. 7) w okresach, o których mowa w § 12 ust. 6.

2. Stypendysta w ciągu 7 dni zawiadamia dyrektora szkoły o wystąpieniu zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3.

3. Stypendia wypłacone po wystąpieniu zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 podlegają zwrotowi na konto wskazane przez dyrektora szkoły.

§ 17. W przypadku zaistnienia zdarzenia określonego w § 16 ust. 1 stypendium otrzymuje kolejna osoba z listy rezerwowej, ujęta w protokole Międzyszkolnej Komisji.

§ 18. Postanowienia niniejszego regulaminu mogą ulec zmianie w przypadku wystąpienia nieprzewidzialnych okoliczności związanych z wdrażaniem Działania 2.2 “Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

§ 19. Stypendia przyznaje się w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Działania 2.2 “Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mońkach

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Jóźwicka

Wprowadzający: Anna Jóźwicka

Data wprowadzenia: 2006-09-01

Data modyfikacji: 2006-09-01

Opublikował: Anna Jóźwicka

Data publikacji: 2006-09-01